Strażak Sam – pomoc dla każdego w trudnej sytuacji

Któż nie zna dzielnego Strażaka Sama? To niezwykle popularny i lubiany bohater serialu animowanego dla dzieci pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jego przygody śledzą kolejne pokolenia już od 26 grudnia 1995 roku, gdy pojawił się w walijskiej TV. Do Polski zawitał w marcu 1993 roku i po dziś dzień ceniony jest jako ciekawa i pouczająca bajka. Strażak Sam i jego przyjaciele doczekali się także wydania przygód w formie książkowej.

Strażak Sam – poznaj przygody dzielnego bohatera i jego wiernych przyjaciół

Książeczki „Strażak Sam” w wersji polskojęzycznej zostały wydane w serii 9 pozycji, które zostały napisane wspólnie jako praca zbiorowa wielu autorów. Pierwsze wydanie pojawiło się w roku 2008 dzięki Egmont Polska (do roku 2010). W roku 2016 pojawiły się kolejne części za sprawą Media Service Zawada. Każda książka to około 32 stron fantastycznych historii ze Strażakiem Samem w roli głównej. Ilustrowane kolorowymi obrazkami to zamknięta w jeden odcinek całość.

Aktualnie można zakupić następujące tytuły z przygodami Strażaka Sama oraz jego przyjaciół, których akcja rozgrywa się w miasteczku Pontypandy (powstałe jako połączenie dwóch walijskich miast, czyli Pontypridd i Tonypandy) oraz jego okolicach:

  1. „Strażak Sam. Elvis z gitarą” (2017 r.).
  2. „Zaginiony pingwin” (2017 r.);
  3. „Akcja w jaskini” (2017 r.);
  4. „Mandy i wielka góra”, „Charlie i fura ryb” oraz „Lily i wielkie fale”) (2016 r.);
  5. „Alarm w lesie” (2016 r.);
  6. „Przygoda w latarni morskiej” (2016 r.);
  7. „Ekipa z Pontypandy” (dodatkowo wzbogacona o 6 odcinków serialu animowanego zapisanych na płycie DVD; 2016 r.);
  8. „Pies Ratownik” (2010 r.);
  9. „Pole w ogniu” (2009 r.).

Dlaczego Strażak Sam jest tak bardzo popularnym bohaterem?

Strażak Sam, wspierany przez swoich siostrzeńców oraz przyjaciół pomaga w rozwiązaniu trudnych sytuacjach. Swoją dzielną i mądrą postawą inspiruje czytelników do otwarcia się na świat, ludzi oraz zwierzęta, które potrzebują pomocy. Ponadto pokazuje, jak zachować się w przypadku niebezpieczeństwa, np. pożaru, wypadku, zauważonej kradzieży czy innej sytuacji. Dzięki Strażakowi Samowi dzieci uczą się, w jaki sposób informować dorosłych o zaistniałej sytuacji, dowiadują czego nie wolno robić, by nie sprowokować niebezpiecznej sytuacji. Bohater pokazuje, że mimo iż nie powinni samodzielnie rozwiązywać tego typu sytuacji, mogą bardzo przydać się do pomocy. To ważna lekcja na przyszłość, która kształtuje wrażliwość na zdarzenia, w których trzeba nieć pomoc i wsparcie.

Cechujący się niezwykłą odwagą, opanowaniem i cierpliwością Strażak Sam to idol wielu chłopców oraz dziewczynek, którzy marzą, by w przyszłości być jako on. Najmłodsi uczą się prawidłowego zachowania w mieście, na wsi, w lesie czy w górach oraz interakcji społecznych, gdyż w przypadku trudności konieczna jest pomoc innych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *